R Y N E K

NOCLEGI APARTAMENTY PRZEMYŚL POKOJE DO WYNAJĘCIA

R Y N E K

Od sześciuset lat stanowi centrum miasta. Pierwsze, drewniane budynki wzniesiono tu podobno w XIV w. kiedy Przemyśl zyskał prawa miejskie. Niegdyś pełnił funkcję galerii handlowej. Handel odbywał się w podcieniach kamienic otaczających brukowany plac.

Jest jedyny w swoim rodzaju, bo pochyły i brukowany „kocimi łbami”.  Pochyłość rynku jest niezbitym dowodem tego, że Przemyśl leży na wzgórzach Mieszkańcy żalą się, że całe życie chodzą pod górę. Rynku nie pozwolili wyrównać nawet Austriakom i nadal stawiają opór podobnym zakusom, które pojawiają się często w okolicach 1 kwietnia.

Będąc w rynku wypada uśmiechnąć się do pluskającego w fontannie niedźwiedzia, który znalazł się w herbie miasta, przysiąść na ławeczce obok Dzielnego Wojaka Szwejka i zejść do podziemia, by zwiedzić udostępnione turystom średniowieczne piwnice i łączące je korytarze.

Warto także wstąpić do Muzeum Historii Miasta Przemyśla mieszczącego się w dwóch kamienicach Rynek 9 i Serbańska 7, gdzie w odrestaurowanych izbach odtworzono wnętrza mieszczańskie z XIX i początku XX w.

Wizytę w ratuszu i siedzibie straży miejskiej pozostawmy Przemyślanom

Z Domu Pod Zegarem na rynek można dojść spacerem przez park obok zamku i katedry (ok. 1500 m.), a wrócić ul. Grodzką, Chopina i Parkową. (podobna odległość)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *